مرکز غواصی و تفریحات دریایی کیش

بررسی بیماری برداشت فشار در غواصی

بررسی بیماری برداشت فشار در غواصی

“من دچار بیماری بندز شدم” این جمله بسیار سنگین و ناراحت کننده‌ای است که یک غواص ممکن است بگوید. اما انکار علائم DCS ممکن است شما را به پایان خط برساند و با سنگین‌ترین و غم ‌انگیزترین جمله ممکن مواجه شوید: “شما دیگر هرگز نمی‌توانید غواصی کنید”. در این مقاله از مرکز غواصی و تفریحات دریایی کیش قصد داریم موضوع بیماری برداشت فشار در غواصی را مورد بررسی قرار دهیم. پس از شما همراهان عزیز دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

علائم بیماری برداشت فشار در غواصی

در یک بعد از ظهر پس از یک صبحِ غواصی در حال ریلکس و تمدد اعصاب در استخر هستید، سپس متوجه درد ناگهانی در شانه خود می‌شوید. آیا این درد نشانه DCS است یا کشیدگی عضلات ناشی از حمل ساک تجهیزات؟ اکنون زمان خود تشخیصی فوری است آیا من هیچ یک از علائم DCS را دارم؟ این علایم DCS هستند اما تنها محدود به این چند مورد هم نیست:
1. درد مفاصل یا اندام‌ها
2. التهاب و احساس خارش
3. بثورات پوستی
4. حالت تهوع و استفراغ
5. سرگیجه
6. صدای زنگ در گوش 
7. خستگی مفرط 

توجه داشته باشید که این علائم صرفاً مختص به DCS هم نیستند، پس به سراغ پرسش بعدی بروید تا چه اندازه احتمال دارد این موارد علائم DCS باشند؟ شما تنها یک دایو ۳۰ دقیقه‌ای به عمق ۴۰ فیت (۱۲ متر) داشته‌اید پس چگونه ممکن است این DCS باشد؟ در پنج روز گذشته شما ۱۵ دایو داشته‌اید. هر قدر دایو بیشتری از نظر عمق و زمان انجام داده باشید، احتمال DCS بیشتر است. هر قدر سیفتی استاپ‌های بیشتری را نادیده گرفته تا تکمیل نکرده باشید، احتمال اینکه DCS باشد بیشتر است.

آیا از این موارد انجام داده‌اید؟ من هنوز مطمئن نیستم، چه اقدامی می‌توانم انجام دهم؟ ساده است، با شماره اورژانسی DAN تماس بگیرید. اگر برای درک و تشخیص علائم خود به کمک متخصص نیاز دارید، متخصصین DAN به صورت ۲۴ ساعته در دسترس و آماده ارائه مشاوره هستند که می‌توانند در نتیجه گیری در مورد علائم به شما کمک کنند.

اقدامات لازم برای مقابله با بیماری برداشت فشار در غواصی

من می‌دانم که دچار بندز شدم، اکنون چه اقدامی باید انجام دهم؟ تنفس اکسیژن را آغاز کنید و بلافاصله با شماره‌های اورژانسی DAN تماس بگیرد. متخصصین این اورژانس می‌توانند به شما کمک کنند و ترتیب انتقال شما به نزدیک‌ترین اتاق فشار را فراهم آورند. حتی اگر تحت حمایت بیمه DAN نباشید، باز هم به شما کمک خواهند کرد، اما احتمالاً صورت حساب‌ها پنج رقمی، تاخیر احتمالی در انتقال اورژانسی به دلیل مطالبه هلیکوپتر خوشایند نخواهد بود. با توجه به اینکه ما واقعاً اطلاعات زیادی در مورد مکانیسم دقیق DCS در اختیار نداریم، اقدام به غواصی بدون بیمه حوادث غواصی پذیرش ریسک‌های غیر ضروری سلامتی و مالی است.

جدول برداشت فشار غواصی

غواصان با کمک این جدول می‌توانند برنامه غواصی و رفع فشار خود را طبق مشخصات خاص غواصی خود یا تنفس از طریق گازهای مختلف تعیین کنند. بعضی از جدول‌های غواصی با توجه به شرایط جسمی و عمومی پیاده سازی شده است. برای مثال جدول غواصی نیروهای دریایی با غواصی تفریحی کاملا متفاوت است. به این ترتیب هر گروه با توجه به شرایط جسمی و محیطی خود باید از اطلاعات جدول استفاده کند.

چرا غواص‌ها DCS را انکار می‌کنند؟

 معمولاً ترکیبی از سه دلیل در رد و انکار کردن علائم DCS توسط غواص نقش دارد

اول: به خاطر اینکه دایو انجام شده کاملاً در محدوده‌های مجاز و ایمن دایو کامپیوتر یا جداول غواصی صورت گرفته است. با این حال غواص‌ها ممکن است حتی زمانی که از قوانین پیروی می‌کنند دچار بندز شوند.
دوم: علایم شایع‌ترین فرم از بیماری DCS یعنی نوع اول، شبیه علایم بسیاری از امراض، دردها و ناراحتی‌های زندگی روزمره می‌باشند، مخصوصاً با افزایش سن.

سوم و رایج‌ترین دلیل غواص‌های انکار کننده ترس از این دارند که توسط سایر غواص‌ها مورد سرزنش و تمسخر قرار گیرند و طرد شوند و لقب‌های ناخوشایندی به آن‌ها نسبت داده شود.

پیشگیری از بیماری‌ها در غواصی با یادگیری درست و اصولی

واقعیت این است که، شما ممکن است بهترین غواص دنیا باشید و در آن روز همه چیز را صحیح، اصولی و کاملاً بر طبق استانداردها انجام دهید، اما با این وجود باز دچار بندز شوید. احتمال ابتلا به DCS با پایبند بودن به دستورالعمل‌های غواصی ایمن فوق العاده کاهش می‌یابد، اما هر بار که ما در جریان یک دایو اسکوبا بدن خود را در حین بازگشت از عمق به قصد صعود در معرض فشار کاهش یافته قرار می‌دهیم، در واقع در حال پذیرش احتمال ریسک DCS هستیم. ناگفته نماند که با یادگیری اصولی غواصی تا حد بسیاری می‌توان از بیماری‌ها و خطرات پیشگیری کرد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های غواصی آب‌های آزاد و غواصی پیشرفته در آب‌های آزاد شرکت کنید.

نکته کلیدی تشخیص سریع علائم و داشتن شجاعت و جسارت برای اقدام فوری است. در غیر این صورت، ممکن است دیگر هیچ وقت مجبور به حاشا کردن نباشید؛ زیرا متاسفانه دیگر نمی‌توانید یک غواص باشید. اکثر غواص‌ مرتکب بی توجهی به علائم DCS می‌شوند. شما از این دسته غواص‌ها نباشید. در این مقاله، DCS یعنی یکی از بیماری‌های غواصی را بررسی کردیم. اگر تاکنون با بیماری برداشت فشار در غواصی مواجه شده‌اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 نوشته شده توسط: کلوپ غواصی و تفریحات دریایی دلفین مرجان قشم

3.7/5 - (3 امتیاز)
شاید این مطالب را دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *