مرکز غواصی و تفریحات دریایی کیش

سیستم آموزشی پدی

پدی (PADI) مخفف عبارت انگلیسی Professional Association of Diving Instructors به معنای انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی بزرگترین سازمان آموزش غواصی تفریحی جهان است.

سیستم آموزشی پدی بر مبنای یک نظریه واحد و عملی و نظام آموزشی غربی بنا شده‌است. در این سیستم نخست اطلاعات نظری از طریق مطالعه مستقل کتاب‌ها و تماشای فیلم و دیگر رسانه‌های گوناگون مانند آموزش‌های آنلاین به دانشجو منتقل می‌گردد. سپس توضیح‌های مربی که در عین حال بسیار ساده و کارآمد است بر آموخته‌ها تأکید ورزیده و همچنین در پایان هر بخش از کتاب با پاسخگوئی به آزمونها، دانش نظری خود را سنجیده و بر درک تمامی مفاهیم در برنامه آموزشی تأکید می‌گردد.

پس از آن مهارت‌های عملی توسط مربی به صورت شفاهی توضیح داده شده و در استخر به معرض نمایش گذارده می‌شود. این مهارت‌ها در یک رویکرد یکپارچه در تمامی دوره‌های پدی در سراسر جهان و بر اساس استانداردهای آموزشی بوده و پس از تسلط کامل بر مهارت‌ها، دانش آموز جهت ورود به آب‌های آزاد (دریا) آماده می‌گردد.

پس از اتمام هر دوره گواهینامه‌ای برای دانشجو صادر می‌شود. دوره‌های پدی بر مبنای عملکرد غواص بوده و تأکید بر سطح دانش علمی، عملی، ایمنی، و مهارت‌های حرکتی آنان است.

در دوره‌های حرفه‌ای که شامل مطالعات مستقل بسیاری است تمامی مبانی فیزیولوژی، فیزیک، و رابطه بین آن‌ها و بدن غواصی به‌طور مفصل مورد مطالعه قرار می‌گیرد. ورود به چنین دوره‌هایی که دارای سطح بالایی از علوم و فنون غواصی است نیازمند تکمیل تمامی دوره‌های آغازین می‌باشد. تمامی دوره‌های آموزشی پدی برمبنای استانداردهای بین‌المللی و شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی است.

تاریخچه پدی

انجمن مربیان حرفه ای غواصی در سال ۱۹۶۶ میلادی در ایلینوی آمریکا توسط دو مرد به نام های  رالف اریکسون و  جان کرونین و با هدف آموزش غواصی به روشی نوین و به دور از نظامی گری که در آن سالها رایج بود تأسیس گردید.

جان کرونین یک فروشنده تجهیزات غواصی برای غواصان ایالات متحده و رالف اریکسون یک مربی شنا بود . آن‌ها احساس می‌کردند که سازمان های صدور گواهینامه غواصی که در آن زمان وجود داشت غیرحرفه‌ای هستند و از هنر و فناوری در آموزش استفاده نمی کنند و غواصی را بی ارزش و ورود مردم به این ورزش را دشوار کرده اند. جان و رالف با شیوه‌ و روش های آشنا بودند که می‌توانستند این کار را برای مردم آسان‌تر نمایند

در سال 1966، جان یک بطری نوشیدنی با برچسب سیاه و 30 دلار پول با خود به آپارتمان رالف در ایلینوی برد. آن‌ها تصمیم گرفتند که اکنون زمان تأسیس یک سازمان آموزش غواصی است. جان اصرار داشت که عبارت “حرفه‌ای” در نام شرکت باشد و رالف موسسه‌ای متشکل از مربیان غواصی را نیاز داشت. بعد از خوردن چندین لیوان نوشیدنی انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی خلق شد.

اولین جلسات راه اندازی در چندین رستوران در مورتون بیشه و نایلز، ایلینوی انجام شدند. در ظرف چند ماه، جان بخشی از زیرزمین خانه خود را در خیابان اصلی نایلز به اتمام رساند تا به ‌عنوان ستاد اصلی پدی باشد.نهایتاً وی خانه همسایه خود را نیز کرایه کرد. پسر وی برایان پاکت‌ها را تهیه و تمبر می زد . هدف آن‌ها دادن فرصت بیشتر به مردم برای لذت بردن از جهان زیرآب توسط مربیان معتبر غواصی و تربیت غواصانی با اعتمادبه نفس و شایسته بود. 

گستردگی

اعضای پدی، از جمله مراکز غواصی تفریحی، امکانات آموزشی، مربیان و دایومسترهای آن اکثر غواصان تفریحی جهان را آموزش می‌دهند.

PADI دارای دفاتر خدمات در آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، ژاپن، انگلستان، سوئیس، روسیه و برزیل است. دفتر مرکزی در کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا واقع شده‌است.

دفاتر PADI با بیش از ۴۰۰ کارمند در خدمت بیش از ۱۲۸/۰۰۰ عضو حرفه‌ای و بیش از ۶۶۰۰ مرکز غواصی در ۱۸۶ کشور دنیا است. مواد آموزشی PADI به بیش از ۲۹ زبان ترجمه شده و در دسترس است.

امروزه PADI سالانه بیش از یک میلیون گواهی نامه غواصی صادر می‌کند که از میان آن‌ها حدود ۵۵۰/۰۰۰ گواهی نامه سطح مبتدی را شامل می‌گردد. در طول سال‌های بسیار زیاد فعالیت، از زمان شکل‌گیری PADI تا تبدیل شدن به یک سازمان برجسته ارائه دهنده آموزش غواصی، سرشماری‌ها نشان می‌دهد که بیش از 28 میلیون گواهینامه غواصی توسط PADI صادر شده‌است و ۷۰٪از غواصان در ایالات متحده و حدود ۵۶٪ از غواصان در سراسر جهان توسط PADI آموزش دیده‌اند.

وال استریت ژورنال گزارش داد که Providence Equity مجموعه PADI که بزرگترین سازمان صدور گواهینامه غواصی در جهان است را به یک کنسرسیوم با نام Mandarinfish Holding به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار واگذار کرده‌است.

 

سلسله مراتب دوره ها

وجود دوره های متعدد آموزش غواصی PADI راهگشای شما به دنیای زیبای اقیانوسها است. این دوره ها به گونه ای طراحی گردیده اند که کلیه گروههای سنی میتوانند در آن شرکت و غواصی را در شرایط مختلفی بیاموزند.

امتیاز شما